Offering you a complete choice of products which include banarasi pure kora silk kadwa sarees, banarasi pure kora silk dualtone kadwa sarees, banarasi kora organza sarees, banarasi pure kora silk sarees and banarasi kora organza silk saree.
₹ 7900 / Piece Get Latest Price
| Fabric Purity | Pure Silk |
| Fabric Type | Kora Organza |
| Work Type | Zari Work |
| Design | Buti |
| Border Type | Zari Border |
| Occasion | Festive Wear, Wedding Wear, Party Wear |
| Saree Length | 5.5 m |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Production Method | Handloom |
Minimum order quantity: 3 Piece
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Fabric Purity | Pure Silk |
| Fabric Type | Kora Organza |
| Work Type | Zari Work |
| Design | Buti |
| Border Type | Zari Border |
| Occasion | Party Wear, Festive Wear, Wedding Wear |
| Saree Length | 5.5 m |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Production Method | Handloom |
Minimum order quantity: 3 Piece
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Work | Stone Work |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 19000 / Piece Get Latest Price
| Dyeable | No |
| Work | Thread work |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Brand | Ismaily Arts |
| Product Type | Kora Silk Sarees |
₹ 1750 / Piece Get Latest Price
| Dyeable | Yes |
| Traditional Name | Banarasi Silk |
| Silk Type | Organza |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Brand | ISMAILY ARTS |
| Wash Care | Dry clean |
| Set Content | With Blouse Piece |
Mohammad Zain (Director)
Nim Creation
B 3/354 J-1-K, Shivala
Varanasi - 221001, Uttar Pradesh, India