Manufacturer of a wide range of products which include banarasi pure handwoven khaddi georgette dupatta, banarasi pure khaddi georgette dupatta and banarasi handloom khaddi pure chiffon georgette dupatta.
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Work | Zari Work |
| Occasion | Daily Wear, Reception, Traditional, Festive, Evening Wear, Office Wear, Party, Wedding |
| Purity | Pure |
| Pattern | Geometric |
| Wash Care | Dry clean |
| Transparency | Semi Transparent |
| Border | Zari Border |
| Care | Hand Wash, Do Not Iron Hot, Do Not Bleach |
| Country of Origin | India |
| Length | 2.4 mtr |
| Width | 56 cm |
Minimum order quantity: 4 Piece
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Embroidered |
| Traditional Name | banarasi |
| Purity | Pure |
| Color | Dyeable as per your color choice. |
| Work | Zari Work |
| Wash Care | Dry clean |
| Length | 2.5 mtr |
| Width | 56 cm |
The Banarasi Pure Handwoven Khaddi Georgette Dupattas embody the perfect fusion of traditional craftsmanship and modern elegance. Woven with pure handwoven khaddi and complemented by the lightweight grace of georgette fabric, these dupattas feature intricate Banarasi designs and delicate zari work. They are perfect for weddings, festive occasions, and cultural celebrations, adding a sophisticated touch to any ensemble.
₹ 2650 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Pattern | Weaving |
| Type | Dyeable |
| Work | Embellished |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Pattern | Weaving |
| Type | Dyeable |
| Work | Embellished |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5100 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Pattern | Floral Printed |
| Type | Dyeable |
| Work | Embellished |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Brand | ISMAILY ARTS |
| Traditional Name | Banarasi Silk |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Wash Care | Handwash |
| Blouse Length | 1 mtr |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Make | Hand Made |
| Length Of Saree | 5.5 mtr |
| Country of Origin | Made in India |
Mohammad Zain (Director)
Nim Creation
B 3/354 J-1-K, Shivala
Varanasi - 221001, Uttar Pradesh, India