Prominent & Leading Manufacturer from Varanasi, we offer banarasi zari weaved tissue silk saree, banarasi mashru katan silk meenakari saree and banarasi mashru katan silk brocade saree.
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Body Designed |
| Occasion | Festive Wear |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Country of Origin | Made in India |
| Set Contains | Saree with blouse piece |
| Fabric | Semi Silk |
₹ 3750 / Piece Get Latest Price
| Saree Fabric | Katan satin |
| Pattern | Meenakari |
| Occasion | Party wear, Reception, Festive, Pooja, Bridal, Wedding |
| Blouse | With blouse piece |
| Weave Type | Banarasi |
| Zari Type | Golden zari |
| Saree Length | 5.5 m |
| Blouse Fabric | Katan silk |
| Border | Self border |
| Wash Care | Dry clean |
Minimum order quantity: 3 Piece
₹ 2950 / Piece Get Latest Price
| Saree Fabric | Katan satin |
| Pattern | Brocade |
| Occasion | Festive, Bridal, Pooja, Reception, Party wear, Wedding |
| Blouse | With blouse piece |
| Weave Type | Banarasi |
| Zari Type | Golden zari |
| Saree Length | 5.5 m |
| Blouse Fabric | Katan silk |
| Border | Self border |
| Wash Care | Dry clean |
Minimum order quantity: 4 Piece
Mohammad Zain (Director)
Nim Creation
B 3/354 J-1-K, Shivala
Varanasi - 221001, Uttar Pradesh, India