Our product range includes a wide range of banarasi semi georgette sarees, banarasi wedding semi georgette saree, banarasi pure georgette silk saree, banarasi festive wear semi georgette saree, banarasi pure tussar georgette sarees and banarasi pure embroidered georgette silk saree.
₹ 1350 / Piece Get Latest Price
| Work | Zari Work |
| Fabric | Art Silk |
| Pattern | Butti |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Occasion | Formal Wear, Wedding Wear, Casual Wear, Daily Wear, Festive Wear, Party Wear |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Type | Banarasi Silk |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Weave Type | Powerloom |
| Brand | ISMAILY ARTS |
| Zari Type | Gold Zari |
| Wash Care | Dry clean |
| Washing Instructions | Dry Clean Only |
| Blouse Length | 90 cm |
| Make | Machine Made |
| Material | Semi Georgette |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 1425 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Work | Zari Work |
| Print or Pattern | Floral |
| Pattern | Traditional, Floral |
| Fabric Type | Georgette |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Occasion | Festive Wear |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Brand | ISMAILY ARTS |
| Blouse Fabric | Georgette |
| Wash Care | Dry Clean Only |
| Shipment Mode | Air/Cargo |
| With Blouse | Yes |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Work | Zari Work |
| Print or Pattern | Floral |
| Pattern | Traditional |
| Fabric Type | Khadi Georgette |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Occasion | Festive Wear, Party Wear, Wedding Wear, Formal Wear |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Design | Patola |
| Type | Banarasi Silk |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Color | Multicolor |
| Brand | ISMAILY ARTS |
| Blouse Fabric | Georgette |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Length | 90 cm |
| Blouse Type | Plain with border |
Minimum order quantity: 3 Piece
₹ 1365 / Piece Get Latest Price
| Work | Zari Work |
| Print or Pattern | Floral |
| Fabric Type | Georgette |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Occasion | Festive Wear |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Type | Banarasi Silk |
| Pattern | Traditional |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Blouse Fabric | Georgette |
| Brand | ISMAILY ARTS |
| Wash Care | Dry clean |
Minimum order quantity: 8 Piece
₹ 16100 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Work | Zari Work |
| Pattern | Printed |
| Occasion | Wedding, Traditional Wear, Festive, Party Wear |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Weave Type | Handloom |
| Zari Type | Silver Zari |
| Saree Length | 5.5 m |
| Washing Instructions | Dry Clean Only |
| Set Contains | Saree with blouse piece |
Minimum order quantity: 3 Piece
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Embroidered |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Occasion | Festive Wear |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Fabric | Silk |
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Work | Zari |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Pattern | Embroidered |
| Occasion | Festive Wear, Formal Wear, Party Wear |
| Blouse Type | With Blouse Piece |
| Type | Banarasi Silk |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Time To Ship | 7 days |
| Brand | ISMAILY ARTS |
| Border Type | Contrast Border |
| Wash Care | Dry clean |
| Weave Type | Banarasi |
| Make | Machine Made |
Minimum order quantity: 7 Piece
Mohammad Zain (Director)
Nim Creation
B 3/354 J-1-K, Shivala
Varanasi - 221001, Uttar Pradesh, India