Providing you the best range of abalone banarasi pure katan silk meenakari pattu saree, royal banarasi pure katan silk meenakari pattu saree, mauve banarasi pure katan silk meenakari pattu saree, african banarasi pure katan silk meenakari pattu saree, prussian banarasi pure katan silk meenakari pattu saree and hot banarasi pure katan silk meenakari pattu saree with effective & timely delivery.
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Printed |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Set Contains | Saree with blouse piece |
| Fabric | Silk |
| Occasion | Festive Wear |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Type | Abalone |
| SKU | NIM10741 |
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Work | Hand work |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Colour | Royal Blue |
| Maintenance | Dry Wash only |
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Work | Embroidered |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Pattern | Printed |
| Colour | Mauve |
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Work | Hand work |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Colour | African Violet |
| Maintenance | Dry Wash only |
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Work | Hand work |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Colour | Prussian Blue |
| Maintenance | Dry Wash only |
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Work | Weaving |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Colour | Hot Pink |
| Maintenance | Dry Wash only |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Work | Weaving |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Colour | Black |
| Maintenance | Dry Wash only |
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Work | Weaving |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Colour | Grape Purple |
| Maintenance | Dry Wash only |
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Work | Weaving |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Colour | Airforce Blue - Gold |
| Maintenance | Dry Wash only |
₹ 10500 / Piece Get Latest Price
| Work | Weaving |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Color | Red |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
₹ 13000 / Piece Get Latest Price
| Work | Weaving |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Color | Blue |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Maintenance | Dry Wash Only |
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Work | Weaving |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Color. | Green And Gold |
| Maintenance | Dry Wash only |
Green and Gold Banarasi Pure Katan Silk Saree The Green and Gold Banarasi Pure Katan Silk Saree combines the rich, vibrant green hue with the timeless elegance of gold zari work. Featuring intricate traditional Banarasi motifs like paisleys, florals, and geometric patterns, this saree is crafted from luxurious pure Katan silk, offering a graceful and regal drape. Ideal for weddings, festive occasions, and other special events, it’s the perfect blend of heritage, opulence, and contemporary charm.
₹ 10500 / Piece Get Latest Price
| Work | Weaving |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Color. | Yellow And Gold |
| Maintenance | Dry Wash only |
₹ 1590 / Piece Get Latest Price
| Saree Fabric | Katan blend |
| Weave Type | Powerloom |
| Pattern | Butta |
| Occasion | Wedding, Festive, Reception |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Work | Weaving |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Color | Red |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1590 / Piece Get Latest Price
| Saree Fabric | Katan blend |
| Weave Type | Powerloom |
| Pattern | Butta |
| Occasion | Festive, Reception |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Work | Weaving |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Color | Blue |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1590 / Piece Get Latest Price
| Work | Weaving |
| Occasion | Traditional Wear, Party Wear, Wedding, Festive |
| Pattern | Jaal, Floral |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Color | Red |
| Saree Length | 6.3 m |
| Weave Type | Powerloom |
| Zari Type | Gold Zari |
| Washing Instructions | Dry Clean Only |
| Country of Origin | Made in India |
| Fabric | Georgette |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 1560 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Katan Silk |
| Work | Weaving |
| Weave Type | Powerloom |
| Zari Type | Gold Zari |
| Occasion | Festive, Traditional Wear, Wedding, Party Wear |
| Pattern | Butti |
| Saree Length | 6.3 m |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Color | Red |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Washing Instructions | Dry Clean Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 7 Piece
₹ 2950 / Piece Get Latest Price
| Saree Fabric | Katan satin |
| Pattern | Floral jaal |
| Occasion | Party wear, Wedding, Bridal, Reception, Festive, Pooja |
| Blouse | With blouse piece |
| Weave Type | Banarasi |
| Zari Type | Golden zari |
| Saree Length | 5.5 m |
| Blouse Fabric | Katan silk |
| Border | Self border |
| Wash Care | Soft dry clean |
Minimum order quantity: 4 Piece
₹ 2950 / Piece Get Latest Price
| Saree Fabric | Katan satin |
| Pattern | Butta |
| Occasion | Bridal, Party wear, Wedding, Reception, Festive, Pooja |
| Blouse | With blouse piece |
| Weave Type | Banarasi |
| Zari Type | Golden zari |
| Saree Length | 5.5 m |
| Blouse Fabric | Katan silk |
| Border | Self border |
| Wash Care | Dry clean |
Minimum order quantity: 4 Piece
₹ 2950 / Piece Get Latest Price
| Saree Fabric | Katan satin |
| Weave Type | Banarasi |
| Zari Type | Golden zari |
| Pattern | Floral jaal |
| Occasion | Bridal, Wedding, Party wear, Pooja, Festive, Reception |
| Saree Length | 5.5 m |
| Blouse | With blouse piece |
| Blouse Fabric | Katan silk |
| Border | Self border |
| Wash Care | Dry clean |
Minimum order quantity: 4 Piece
₹ 3750 / Piece Get Latest Price
| Saree Fabric | Katan satin |
| Pattern | Meenakari |
| Occasion | Bridal, Festive, Pooja, Reception, Wedding, Party wear |
| Blouse | With blouse piece |
| Weave Type | Banarasi |
| Zari Type | Golden zari |
| Saree Length | 5.5 m |
| Blouse Fabric | Katan silk |
| Border | Self border |
| Wash Care | Dry clean |
₹ 13000 / Piece Get Latest Price
| Work | Weaving |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Country of Origin | Made in India |
Mohammad Zain (Director)
Nim Creation
B 3/354 J-1-K, Shivala
Varanasi - 221001, Uttar Pradesh, India