Leading Manufacturer of pure banarasi munga silk saree, african banarasi pure khaddi munga saree, white banarasi pure munga silk saree, off-white banarasi pure khaddi munga saree, grape banarasi pure munga silk saree and airforce banarasi pure munga silk saree from Varanasi.
₹ 6900 / Piece Get Latest Price
| Saree Type | Banarasi |
| Fabric | Muga Silk |
| Work | Zari, Hand Painted |
| Pattern | Weaving |
| Occasion | Party Wear |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Product Type | Saree |
| Blouse Fabric | Muga Silk |
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Embroidered |
| Set Contains | Saree |
| Fabric | Silk |
| Occasion | Festive Wear |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Color | African Violet |
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Saree Type | Banarasi |
| Fabric | Muga Silk |
| Work | Zari, Meenakari |
| Pattern | Embroidered |
| Occasion | Festive, Party Wear, Pooja Wear, Bridal, Wedding |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Saree Length | 5.5 mtr |
| Blouse Piece | With Blouse |
| Weave Type | Handloom |
| Zari Type | Pure Zari |
| Colour | White |
| Maintenance | Dry Wash only |
Minimum order quantity: 3 Piece
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Embroidered |
| Set Contains | Saree |
| Fabric | Silk |
| Occasion | Festive Wear |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Color | Off-white with Black |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Pure munga silk |
| Work | Meenakari, Zari Work |
| Pattern | Body Designed |
| Occasion | Wedding, Party Wear, Festive, Traditional Wear |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Weave Type | Handloom |
| Zari Type | Gold Zari |
| Washing Instructions | Dry Clean Only |
| Color | Grape Purple |
| Set Contains | Saree with blouse piece |
Minimum order quantity: 3 Piece
₹ 5800 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Embroidered |
| Set Contains | Saree |
| Fabric | Silk |
| Occasion | Festive Wear |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Color | Airforce Blue |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Saree Type | Banarasi |
| Fabric | Muga Silk |
| Work | Meenakari, Zari |
| Pattern | Weaving |
| Occasion | Party Wear, Pooja Wear, Bridal, Wedding, Festive |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Saree Length | 5.5 mtr |
| Blouse Piece | With Blouse |
| Weave Type | Handloom |
| Zari Type | Pure Zari |
| Color | Prussian Blue |
| Maintenance | Dry Wash only |
Minimum order quantity: 3 Piece
₹ 2850 / Piece Get Latest Price
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Brand | ISMAILY ARTS |
| Occasion | Party Wear |
| Make | Machine Made |
| Wash Care | Handwash |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5800 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Embroidered |
| Occasion | Party Wear |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Colour | Barn Red |
| Maintenance | Dry Wash only |
₹ 5800 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Embroidered |
| Occasion | Party Wear |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Color | Mauve Purple |
| Maintenance | Dry Wash only |
₹ 5800 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Embroidered |
| Occasion | Party Wear |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Color | Amaranth Pink |
₹ 5800 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Pure Silk |
| Work | Handloom, Weaving, Zari Work |
| Saree Type | Banarasi |
| Occasion | Party Wear, Festive Wear, Traditional Wear, Wedding Wear |
| Pattern | Striped |
| Border Type | Zari Border |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Color | Multi-color |
| Brand | Ismaily Arts |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Saree Length | 5.5 m |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3 Piece
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Saree Type | Banarasi |
| Fabric | Muga Silk |
| Work | Meenakari, Zari |
| Pattern | Embroidered |
| Occasion | Festive, Bridal, Party Wear, Wedding, Pooja Wear |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Saree Length | 5.5 mtr |
| Blouse Piece | With Blouse |
| Weave Type | Handloom |
| Zari Type | Pure Zari |
| Color | Navy Blue |
| Maintenance | Dry Wash only |
Minimum order quantity: 3 Piece
₹ 5800 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Silk |
| Pattern | Embroidered |
| Occasion | Festive Wear |
| Set Contains | Saree |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Color | Teal Blue |
₹ 5800 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Embroidered |
| Occasion | Party Wear |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Colour | Black |
| Maintenance | Dry Wash only |
₹ 5800 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Embroidered |
| Occasion | Party Wear |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Color | Army Green |
| Maintenance | Dry Wash only |
Mohammad Zain (Director)
Nim Creation
B 3/354 J-1-K, Shivala
Varanasi - 221001, Uttar Pradesh, India