Leading Manufacturer of banarasi pure khaddi tussar georgette paithani saree, banarasi pure khaddi tussar georgette designer saree and tussar silk sarees from Varanasi.
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Body Designed |
| Occasion | Wedding |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Country of Origin | Made in India |
| Set Contains | Saree with blouse piece |
| Fabric | Silk |
₹ 16800 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Tussar Silk |
| Work | Meenakari, Zari Work |
| Pattern | Body Designed |
| Occasion | Traditional Wear, Festive, Wedding, Party Wear |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Weave Type | Handloom |
| Zari Type | Silver Zari |
| Saree Length | 5.5 m |
| Washing Instructions | Dry Clean Only |
| Country of Origin | Made in India |
| Set Contains | Saree with blouse piece |
Minimum order quantity: 3 Piece
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Tussar Silk |
| Work | Meenakari, Zari Work |
| Pattern | Body Designed |
| Occasion | Festive, Wedding, Party Wear, Traditional Wear |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Weave Type | Handloom |
| Zari Type | Silver Zari |
| Saree Length | 5.5 m |
| Washing Instructions | Dry Clean Only |
| Country of Origin | Made in India |
| Set Contains | Saree with blouse piece |
Minimum order quantity: 3 Piece
₹ 16500 / Piece Get Latest Price
| Fabric Purity | Pure Tussar |
| Work Type | Zari Work |
| Border Type | Zari Border |
| Occasion | Wedding Wear, Festive Wear, Party Wear |
| Blouse Piece | Running Blouse |
| Pattern | Floral, Geometric |
| Saree Length | 5.5 mtr |
| Care Instructions | Dry Clean Only |
Mohammad Zain (Director)
Nim Creation
B 3/354 J-1-K, Shivala
Varanasi - 221001, Uttar Pradesh, India