banarasi pure Khaddi Georgette saree
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Work | Zari Work |
| Pattern | Body Designed |
| Occasion | Wedding, Festive, Party Wear, Traditional Wear |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Weave Type | Handloom |
| Zari Type | Gold Zari |
| Saree Length | 5.5 m |
| Washing Instructions | Dry Clean Only |
| Set Contains | Saree with blouse piece |
Minimum order quantity: 3 Piece
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Embroidered |
| Set Contains | Saree |
| Fabric | Georgette |
| Occasion | Festive Wear |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Embroidered |
| Fabric | Georgette |
| Occasion | Festive Wear |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Set Contains | Saree with blouse piece |
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Embroidered |
| Fabric Type | 60 gm Georgette |
| Set Content | Without blouse piece |
| Ideal For | Women |
| Saree Length | 5.2 m |
| Time To Ship | 7 days |
₹ 16500 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Embroidered |
| Saree Work | Rangkat |
| Occasion | Wedding |
| Saree Fabric | Pure khaddi Georgette |
| Fabric | Georgette |
| Wash Care | Dry clean |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Length | 1 Meter |
| Blouse Fabric | Georgette |
| Saree Length | 5.5 mtr |
| Make | Hand Made |
₹ 9400 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Embroidered |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Design | Jamdani |
| Occasion | Festive Wear |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Wash Care | Handwash |
| Make | Hand Made |
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Work | Zari Work |
| Fabric Type | Khadi Georgette |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Occasion | Wedding Wear, Party Wear, Formal Wear, Festive Wear |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Design | Patola |
| Type | Banarasi Silk |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Blouse Fabric | Georgette |
| Wash Care | Dry clean |
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Embroidered |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Type | Banarasi Silk |
| Occasion | Festive Wear |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Color | Dyeable as per your color choice. |
| Wash Care | Dry clean |
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Embroidered |
| Fabric | Georgette |
| Occasion | Festive Wear |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Colour | African Purple - Navy |
| Set Contains | Saree with blouse piece |
₹ 6800 / Piece Get Latest Price
| Fabric Purity | Pure Silk |
| Fabric Type | Kora Organza |
| Design | Buti |
| Border Type | Zari Border |
| Occasion | Wedding Wear, Festive Wear, Party Wear |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Brand | Nim Creation |
| Saree Length | 5.5 m |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Production Method | Handloom |
| Colour | Abalone Grey |
| Maintenance | Dry Wash only |
| Work | Weaving |
| Work Type | Zari Work |
Minimum order quantity: 3 Piece
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Embroidered |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Fabric | Georgette |
| Occasion | Festive Wear |
| Color | Black |
| Set Contains | Saree with blouse piece |
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Embroidered |
| Set Contains | Saree |
| Fabric | Georgette |
| Occasion | Festive Wear |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Color | Grape Purple |
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Embroidered |
| Set Contains | Saree |
| Occasion | Festive Wear |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Color | Amaranth Pink - Maroon |
| Fabric | Silk |
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Embroidered |
| Set Contains | Saree |
| Occasion | Festive Wear |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Color | Amber Yellow - Maroon |
| Fabric | Silk |
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Embroidered |
| Set Contains | Saree |
| Occasion | Festive Wear |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Color | Maroon |
₹ 6300 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Body Designed |
| Fabric | Georgette |
| Occasion | Wedding |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Country of Origin | Made in India |
| Set Contains | Saree with blouse piece |
₹ 6300 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Body Designed |
| Fabric | Georgette |
| Occasion | Wedding |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Country of Origin | Made in India |
| Set Contains | Saree with blouse piece |
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Body Designed |
| Fabric | Georgette |
| Occasion | Wedding |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Country of Origin | Made in India |
| Set Contains | Saree with blouse piece |
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Body Designed |
| Fabric | Georgette |
| Occasion | Wedding |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Country of Origin | Made in India |
| Set Contains | Saree with blouse piece |
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Body Designed |
| Fabric | Georgette |
| Occasion | Wedding |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Country of Origin | Made in India |
| Set Contains | Saree with blouse piece |
₹ 10500 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Work | Zari Work |
| Occasion | Party Wear, Wedding, Festive, Traditional Wear |
| Pattern | Butti, Floral, Jaal |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Weave Type | Handloom |
| Zari Type | Gold Zari |
| Saree Length | 5.5 m |
| Washing Instructions | Dry Clean Only |
₹ 8900 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Body Designed |
| Fabric | Georgette |
| Occasion | Wedding |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Country of Origin | Made in India |
| Set Contains | Saree with blouse piece |
Mohammad Zain (Director)
Nim Creation
B 3/354 J-1-K, Shivala
Varanasi - 221001, Uttar Pradesh, India