Prominent & Leading Manufacturer from Varanasi, we offer banarasi semi katan silk sarees, handloom silk saree, pure organza silk saree, banarasi georgette silk saree, jhanvi kapoor inspired banarasi zari weaved tissue silk saree and banarasi mashru katan silk saree.
₹ 1450 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Katan Silk |
| Work | Weaving |
| Occasion | Wedding, Party Wear, Festive, Traditional Wear |
| Pattern | Butti, Geometric |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Color | Red |
| Weave Type | Powerloom |
| Saree Length | 6.3 m |
| Zari Type | Gold Zari |
| Washing Instructions | Dry Clean Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 10500 / Piece Get Latest Price
| Work | Embroidered |
| Fabric | Silk |
| Occasion | Wedding |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Set Content | With Blouse Piece |
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Body Designed |
| Fabric | Silk |
| Occasion | Festive Wear |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Time To Ship | Ready to ship |
The Pure Organza Silk Saree radiates elegance and sophistication, crafted from fine, lightweight organza silk. Known for its sheer texture and delicate sheen, this saree features intricate weaving, delicate motifs, and subtle zari work that enhances its graceful appeal. Perfect for weddings, festive events, or special occasions, the saree drapes beautifully, offering a refined and timeless look.
₹ 1450 / Piece Get Latest Price
| Work | Zari Work |
| Pattern | Traditional |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Occasion | Casual Wear, Daily Wear, Formal Wear, Party Wear, Festive Wear |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Type | Banarasi Silk |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Weave Type | Powerloom |
| Time To Ship | 7 days |
| Brand | ISMAILY ARTS |
| Zari Type | Gold Zari |
| Wash Care | Machine wash |
| Washing Instructions | Dry Clean Only |
| Make | Machine Made |
| Fabric | Georgette |
Minimum order quantity: 6 Piece
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Body Designed |
| Occasion | Festive Wear |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Country of Origin | Made in India |
| Set Contains | Saree with blouse piece |
| Fabric | Semi Silk |
₹ 2950 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Katan Silk |
| Saree Fabric | Katan satin |
| Work | Zari Work |
| Pattern | Butta |
| Occasion | Festive, Reception, Party wear, Bridal, Wedding, Pooja |
| Blouse | With blouse piece |
| Weave Type | Banarasi |
| Zari Type | Golden zari |
| Saree Length | 5.5 m |
| Blouse Fabric | Brocade |
| Border | Self border |
| Wash Care | Soft dry clean |
Minimum order quantity: 4 Piece
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Body Designed |
| Fabric | Silk |
| Occasion | Wedding |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Country of Origin | Made in India |
| Set Contains | Saree with blouse piece |
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Waeving |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With Stitched Blouse |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Fabric | Silk |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 3450 / Piece Get Latest Price
| Saree Type | Banarasi |
| Fabric | Pure cotton silk |
| Saree Length | 5.5 mtr |
| Weave Type | Powerloom |
| Work | Zari |
| Occasion | Festive, Pooja Wear, Party Wear, Wedding |
| Pattern | Stripes |
| Blouse Piece | With Blouse |
| Zari Type | Half-fine Zari |
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Pattern | Weaving |
| Product Type | Banarasi Soft Silk |
| Maintenance | Dry Wash only |
Mohammad Zain (Director)
Nim Creation
B 3/354 J-1-K, Shivala
Varanasi - 221001, Uttar Pradesh, India